Skoki spadochronowe to obecnie rozrywka dostępna niemal dla wszystkich. Z udziału w niej dyskwalifikuje co prawda pewna liczba problemów zdrowotnych, ale większość zainteresowanych osób z łatwością znajdzie w swojej okolicy klub, organizujący skoki, by w towarzystwie instruktora doświadczyć niecodziennego widoku, jakim jest Ziemia oglądana z nieba.
Samodzielne skoki – konieczny kurs i badania
Indywidualne skoki ze spadochronem to nieco inna historia – aby móc je wykonywać, należy przejść odpowiednie szkolenie. Na czym ono polega i dla kogo jest przeznaczone? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w przeciwieństwie do skoków w tandemie, kurs spadochronowy stawia przed swoimi uczestnikami dłuższą listę wymagań. Nie powinna ona jednak zrażać zdeterminowanych poszukiwaczy wrażeń.
Osoby, które pragną ukończyć kurs, będą musiały poddać się zestawowi badań lekarskich, aby wykluczyć przeciwwskazania do częstego wykonywania skoków. To nieprzyjemny, ale konieczny wymóg, podyktowany zdrowym rozsądkiem. Po pierwsze, zależy od tego życie i zdrowie każdego uczestnika, a to wartości, których nie warto lekceważyć w pogoni za adrenaliną. Po drugie, wykrycie problemów, które uniemożliwią nam skoki ze spadochronem, uchroni nas również od niepotrzebnego wydatku na szkolenie, pozwalając przeznaczyć tę sumę na sport bardziej dostosowany do naszych potrzeb.
Przebieg szkolenia – część teoretyczna
Każdy kurs spadochronowy obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W pogoni za ekscytacją, jakiej dostarczają same skoki, nie warto traktować części teoretycznej zbyt lekko – uczestnicy zdobywają podczas niej zestaw informacji, który stanie się kluczowy dla ich bezpieczeństwa i komfortu podczas ćwiczeń ze spadochronem.
Przyszli skoczkowie zapoznają się między innymi z zasadami BHP skoków, podstawowymi wiadomościami z meteorologii oraz konstrukcją i rodzajami spadochronów. Równie istotna okaże się drobiazgowa nauka techniki wykonywania skoków oraz opracowywania planów na nieprzewidziane sytuacje. Tak przygotowani uczniowie mogą przystąpić do upragnionych lekcji praktycznych, podczas których wykorzystają nabytą do tej pory wiedzę.
Przebieg szkolenia – część praktyczna
W części praktycznej kursu spadochronowego adepci tego sportu skaczą z samolotu w towarzystwie aktywnie pomagających im instruktorów. Skoki odbywają się najczęściej według metody AFF (accelerated free-fall), która pozwala na przyswojenie sobie umiejętności potrzebnych do wykonywania samodzielnych skoków w tempie znacznie szybszym, niż popularne wcześniej, tradycyjne metody szkoleniowe.
Skok następuje na wysokości 3000-4000 metrów, a ucznia wspiera 1 lub 2 instruktorów. Większość osób kończy kurs po około 10 skokach – mogą wówczas wykupić kolejne skoki, by kontynuować naukę w strefie spadochronowej ośrodka szkoleniowego. Instruktor w dalszym ciągu zobowiązany jest prawnie do kontrolowania ich skoków, sprawności sprzętu i innych detali. Zostanie faktycznie samodzielnym skoczkiem wymaga posiadania przynajmniej 50 skoków na koncie, a następnie – odbycia państwowego egzaminu w celu zdobycia licencji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy