Wiele młodych osób zastanawia się, jakie podjąć studia. Niestety to nie jest wcale taki prosty wybór – jak się pomylimy, to trzeba będzie rok poczekać z pójściem na coś innego. A jak się drugi raz pomylimy… Cóż stracimy jednak trochę czasu. Dlatego warto przeczytać poniższy artykuł, będzie on o oryginalnym zawodzie, jakim jest konserwator dzieł sztuki.

Konserwator – nobliwy starszy pan czy awanturnik?

Jak przedstawiana jest w książkach konserwacja dzieł sztuki? Z jednej strony zajmują się tym wyłącznie osoby starsze, spokojne, mało towarzyskie, które spędzają jedynie czas ze swoimi antykami. Z drugiej zaś strony napotykamy obraz miłośników przygód- walecznych, którzy są zrzeszeni w tajnych bractwach, mają misję itd. Czy któryś obraz jest prawdziwy?

Standardowo – żaden. Oczywiście jednak mogą się znaleźć wśród przedstawicieli tego zawodu także wspomniane wyżej osoby. Generalnie jednak konserwator to swego rodzaju artysta o ścisłym umyśle. Musi się znać na historii, sztuce, chemii…

Studia na kierunku konserwacja dzieł sztuki

No właśnie – już teraz widać, że taka osoba musi znać się na bardzo wielu rzeczach. Jest to świetny kierunek dla wszystkich osób, które jednocześnie posiadają talent plastyczny, interesują się historią, są dobre w przedmiotach ścisłych, takich jak chemia, matematyka, biologia a ponadto lubią historię sztuki.

Czy są jeszcze jakieś cechy, którymi powinien wykazywać się przyszły adept konserwacji dzieł sztuki? Ważne jest na pewno to, aby potrafił się skupić na czymś i dłuższy czas pracować nad jedną rzeczą. Musi być cierpliwy i wytrwały. Ponadto powinien mieć w sobie coś z badacza – ciekawość, pasję czy choćby i zainteresowanie. Co więcej – trzeba przede wszystkim czuć, że to jest naprawdę to, że chcemy ocalić historię od zapomnienia i że nam rzeczywiście na tym zależy.

Jak zacząć studia?

Dla tych którzy rzeczywiście coś w tym czują pozostaje już tylko pytanie – jak zacząć? Otóż odpowiedź nie jest skomplikowana. Trzeba iść na studia. Gdzie? Tu trzeba jasno podkreślić, że nie jest to kierunek, który znajdziemy na absolutnie każdym uniwersytecie. Dlatego też trzeba poszukać miejsca – Toruń, Wrocław, Kraków i Warszawa to bez wątpienia dobre uczelnie.

A co potem? Możliwości jest naprawdę dużo. Na pewno możemy pracować w jednej z pracowni konserwatorskich. Praca na pewno jest ciekawa – przypomina nieco detektywa od przeszłości. Oczywiście pracować też można we wszelkich galeriach, muzeach i innych obiektach zajmujących się szeroko pojmowaną ochroną sztuki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.