HomeCiekawePalmy hodowane w domu

Palmy hodowane w domu

Istnieje kilka gatunków palm, które z powodzeniem możemy hodować w domu. Wprowadzą one powiew świeżości i nieco egzotyki do naszych mieszkań, a także ogrodów. Jakie to gatunki, czym się charakteryzują i który z nich jest najłatwiejszy w uprawie?

Które gatunki nadają się do uprawy w naszym klimacie?

Gatunków tych jest co najmniej kilka, a wśród nich najpopularniejsze są:
– palma kokosowa czyli kokos właściwy Cocos nucifera,
– szorstkowiec Fortunego Trachycarpus fortunei,
– daktylowiec właściwy Phoenix dactylifera,
– daktylowiec niski Phoenix roebelenii.
Omówmy po kolei każdy z nich.

Palma kokosowa

Czyli Cocos nucifera to palma o smukłym kształcie, w stanie dzikim dorastająca do 30 metrów. Wyrasta z tzw. orzecha kokosowego, który w rzeczywistości jest pestką.
Nie jest to roślina bardzo trudna w uprawie, wymaga jednak stosunkowo miękkiej wody i lekkiej, przepuszczalnej gleby. jeśli więc nie uda nam się kupić w sklepie ogrodniczym specjalnej ziemi dla palm, możemy zwykłą ziemię wymieszać z piaskiem.
Podstawową wadą tej palmy jest, iż po kilku latach uprawy w domu – zamiera. Dlatego, choć ładna, nie jest zbyt wdzięcznym materiałem na roślinkę domową.

Szorstkowiec Fortunego

Po łacinie trachycarpus fortunei to palma nieco bardziej przysadzista od poprzedniczki, wykształcająca duże liście, z których każdy złożony jest z kilkudziesięciu segmentów. To roślina o podobnych do palmy kokosowej wymaganiach co do gleby. W odróżnieniu jednak od niej, nie ma szczególnych oczekiwań odnośnie jakości wody. Musimy jedynie pamiętać, by roślina miała stale wilgotne podłoże – nie możemy dopuścić do tej przelania.
Szorstkowiec, jak większość palm, rośnie bardzo wysoki – nawet do 15 metrów. Oczywiście nie można tego oczekiwać w naszym klimacie, ale i tak jest znacznie większy niż przeciętna roślina doniczkowa. Zwykle właściciele palm po kilku latach stają przed dylematem: co zrobić ze zbyt dużą rośliną? Właściciele trachycarpus fortunei mogą ją po prostu przenieść do ogródka lub na balkon, palma ta bowiem dobrze zimuje nawet w temperaturze – 29 stopni. Jeśli będzie w donicy a nie w ziemi, warto jedynie ją osłonić przed zimnem, aby uniknąć przemarznięcia korzeni.

Daktylowiec właściwy i daktylowiec niski

Czyli Phoenix dactylifera i Phoenix roebelenii to lubiane i chętnie hodowane w domu palmy. Daktylowiec właściwy to bardzo duża roślina, więc do uprawy w domu bardziej polecany jest jego bliski krewniak – daktylowiec niski, dorastający po kilkunastu latach do półtora metra. Jest więc karzełkiem wśród palm.
Wymagania daktylowców odnośnie gleby i podlewania nie odbiegają właściwie od wymagań Cocos nucifera i Trachycarpus fortunei. Są łatwe u uprawie i długowieczne, często w uprawie domowej kwitną i owocują. Aby tak się jednak stało, należy je regularnie nawozić w okresie zimy, czyli od października do marca. Doskonale nadaje się do tego nawóz do palm lub organiczny nawóz typu biohumus.

Uprawa palm w warunkach domowych jest jak widać prosta, a do tego możemy wybierać z różnych ich gatunków i obsadzić palmami nawet ogród.

Artykuł został napisany na podstawie treści ze strony TropiArt – Trachycarpus Fortunei.

FOLLOW US ON:
Skład tuszu i jego
Czy wszystkie akceso
naacotruck.com https://www.kronikatygodnia.pl/publikacje/28407 Dębowa konsola do przedpokoju loft