HomeCiekaweProces technologiczny produkcji opakowań z tektury falistej

Proces technologiczny produkcji opakowań z tektury falistej

Opakowania z tektury falistej są niezwykle popularne ze względu na swoje uniwersalne właściwości. Produkcja tektury falistej oraz opakowań tekturowych odbywa się na skomplikowanych ciągach maszynowych zwanych potocznie tekturnicą. Tekturnica składa się z kilku podstawowych elementów. Są to: sklejarka pojedyncza, sklejarka podwójna, stół grzewczo-suszący, przekrawacz wzdłużny, przekrawacz poprzeczny, zespoły układające arkusze tektury w stosy.

Proces produkcji rozpoczyna się od dostarczenia do maszyny wszelkich niezbędnych materiałów. Najpierw zwoje papieru trafiają do sklejarki pojedynczej, w której następuje klejenie pierwszej warstwy tektury płaskiej i pofalowanej. Efektem pracy jest powstanie tektury falistej dwuwarstwowej. Jest to półprodukt, potrzebny na dalszych etapach produkcji. Może to być również produkt gotowy zwijany w bale.

Kolejnym etapem produkcji jest naklejenie drugiej warstwy zewnętrznej, czyli tektury płaskiej. Efektem finalnym jest tektura trójwarstwowa. Aby wyprodukować tekturę z większą ilością warstwa należy powtórzyć wcześniejsze procesy aż do uzyskania odpowiedniej ilości warstw.

Następnie gotowa już tektura falista trafia do przekrawarki wzdłużnej i przekrawarki poprzecznej. Tam tektura cięta jest już na konkretne wymiary zgodne z tym, jak mają wyglądać gotowe opakowania tekturowe. Najpierw cięcie odbywa się prostopadle do kierunku ułożenia fal, później równolegle do przebiegu fal. Na tym etapie następuje również nagniatanie miejsc gdzie tektura będzie zginana w celu uformowania opakowania.

Pocięte arkusze tektury wędrują przy pomocy przenośników taśmowych na stosy o określonej wysokości, które następnie są spinane i układane na paletach, gotowe do transportu. Proces technologiczny produkcji opakowań tekturowych może być rozbudowany o:

  • systemy cięcia pre-print,
  • system aplikacji taśm,
  • systemy powlekania wstęgi papieru.

Obecne na rynku zestawy maszyn są niezwykle wydajne i osiągają prędkość do 300 m/min. Maszyny wyposażone są w zestawy czujników i punktów kontrolnych, które nadzorują pracę i wykrywają wszelkie nieprawidłowości i niewłaściwie wykonane opakowania.

Poznaj rozwiązania ZPUH Antoni Mataśka Producenta Opakowań
Wymysłów 16a,
98-220 Zduńska Wola
Tel. +48 43 825 30 15
poczta@opakowania-kartonowe.pl

FOLLOW US ON:
Co zrobić z samocho
https://beesafe.pl/porady/psychotesty-dla-kierowcow/ https://galoo.pl/twoj-przedpokoj-mowi-wiecej-niz-myslisz-sprawdz-najnowsze-trendy/ zobacz wiecje