HomeDom i WnętrzeProfile stalowe w suchej zabudowie

Profile stalowe w suchej zabudowie

Lekkie technologie budowlane dostępne w nowoczesnym budownictwie, pozwalają na wykańczanie wnętrz w bardzo krótkim czasie. To o tyle dobre rozwiązanie, że nie obciąża konstrukcji, pozwala na szybki montaż, poza tym charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami ognioochronnymi, akustycznymi, termoizolacyjnymi.

Dużą zaletą jest także swoboda w projektowaniu wnętrz. Podstawą zabudowy suchej są gipsowo-kartonowe płyty. Montuje się je na tak zwanym ruszcie z profili stalowych wykonanych z blachy ocynkowanej. Profile stalowe dzielą się na trzy podstawowe grupy:
– profile stalowe ścienne, które stosuje się do wykonywania lekkich ścian działowych o grubości 0,6 mm z tolerancją +/- 0,07 mm lub 0,55 mm z tolerancją +/- 0,03 mm

– profile stalowe sufitowe wykorzystywane do konstrukcji sufitów podwieszanych o grubości 0,6 mm z tolerancją +/- 0,07 mm lub 0,55 mm z tolerancją +/- 0,03 mm

– profile stalowe przyościeżnicowe, wykorzystywane, jako wzmocnienie rusztu ścian, stosowane także do osadzania drzwi w ścianach działowych.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę w systemie suchej zabudowy?


Jeżeli decydujemy się na budowę w systemie suchej zabudowy, pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na świadectwo zgodności profili stalowych z normą PN – EN ISO 1461. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Ponieważ profile stalowe mimo swojej lekkości są niezwykle wytrzymałe.

Aby profile stalowe do suchej zabudowy, mogły zachować swoje parametry wytrzymałości, należy zastosować je w odpowiednim środowisku – bez zanieczyszczeń i kondensacji. Tylko w tym wypadku będą stanowiły stabilną konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych. Profile stalowe wyróżnia bardzo dobra odporność na uderzenia. Ponieważ są one wykonane ze stali ocynkowanej, w przeciwieństwie do zwykłe stali, nie ulegają korozji pod wpływem wilgoci. Profile stalowe są bardziej solidne i twardsze. Proces ocynkowania stali, powoduje, że nawet w przypadku silnego uderzenia czy pęknięcia korozji ulega jedynie cynk, a stal pozostaje nienaruszona. Ma to związek z tym że pomiędzy stalą a cynkiem, powstaje napięcie elektryczne, które skutecznie ją chroni.

Pamiętajmy, aby sprawdzić kategorię korozyjności, chodzi tutaj o potencjalny wpływ środowiska naturalnego na proces korozji poszczególnych elementów metalowych. C1 oznacza bardzo małą kategorię korozyjności, C2 – to mała kategoria korozyjności, C3 – średnia kategoria korozyjności, C4 – duża, C5-I – bardzo duża. Każdy profil stalowy powinien mieć przypisany odpowiednią kategorię, zwróćmy na ro uwagę.

Artykuł przygotowany we współpracy z hurtownią Stali EuroMixStal

FOLLOW US ON:
Przewaga blachy trap
Szybkie odnowienie s