HomeDom i WnętrzePytania, które musisz sobie zadać, zanim kupisz gotowy projekt domu

Pytania, które musisz sobie zadać, zanim kupisz gotowy projekt domu

Chcesz kupić gotowy projekt domu? Jeśli tak, koniecznie musisz sobie zadać te sześć pytań, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

1. Czy dom spełnia wymogi Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

Zanim zaczniesz szukać projektu, musisz sprawdzić, jakie wymogi stawia Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Mogą się w nim znaleźć zapisy dotyczące chociażby rodzaju dachu, kąta jego nachylenia, maksymalnej powierzchni zabudowy działki i ilości pięter. Naprawdę warto się z nim zapoznać, zanim znajdziesz projekt, który zupełnie rozmija się z lokalnymi planami.

2. Czy dom na pewno pasuje do kształtu działki?

Nie każdy projekt sprawdzi się na każdej działce – problematyczne są zwłaszcza działki wąskie. Ale bez obaw, większość biur projektowych oferuje osobne projekty przystosowane do różnych kształtów.

Jeśli znajdziesz projekt, który wydaje ci się idealny, a niekoniecznie pasuje do kształtu działki, zawsze możesz dopytać w biurze architektonicznym, czy istnieje możliwość adaptacji. Musisz się jednak liczyć z dodatkowymi wydatkami – ceny adaptacji do działki zazwyczaj zaczynają się w granicach 1000 złotych, ale ostateczny koszt zależy i od polityki biura, i od samego projektu. Poza tym miej też w pamięci, że nie każdy projekt da się zaadaptować do każdej działki i niektórych ograniczeń po prostu nie da się przeskoczyć.

3. Czy nie sugerujesz się zbytnio wizualizacją?

To, że dom ładnie wygląda na wizualizacji, nie oznacza, że faktycznie jest funkcjonalny. Spróbuj sobie wyobrazić, jak się będzie mieszkać w domu od strony praktycznej, i zastanów się, czy układ pomieszczeń będzie rzeczywiście odpowiadał twoim potrzebom. Pamiętaj też, że dom będzie się znajdował w realnym otoczeniu, a nie w wirtualnej rzeczywistości wizualizacji. Przyjrzyj się więc temu, co już znajduje się w okolicy (i sprawdź w MPZP, co dopiero może się znajdować). Jeśli w otoczeniu twojego przyszłego domu znajdują się głównie gierkowskie kostki, dom w stylu dworkowym albo rustykalnym będzie do nich pasował jak pięść do nosa.

4. Co z energooszczędnością?

Nowy dom powinien być nie tylko ładny i funkcjonalny, ale przede wszystkim energooszczędny. Dzięki temu będziesz w stanie znacząco ograniczyć koszty ogrzewania. Pamiętaj jednak, że materiały i rozwiązania wspierające energooszczędność i ekologię są droższe – dla przykładu koszt wzniesienia domu pasywnego to zazwyczaj od kilku do kilkunastu procent więcej niż gdybyśmy budowali tradycyjnie. Prawda jest jednak taka, że dom to inwestycja na lata, więc wydatki na etapie budowy, przyniosą wymierne efekty w przyszłości.

5. Jaki będzie rzeczywisty koszt budowy?

Szukając projektu domu, trzeba mierzyć siły na zamiary, a raczej na głębokość naszego portfela. Przy każdym projekcie gotowym powinien znajdować się kosztorys uwzględniający między innymi rodzaj i orientacyjną cenę materiałów.

Dom parterowy niepodpiwniczony to najtańsza opcja, która niekoniecznie musi się wiązać z małą powierzchnią użytkową. Jego podstawowym minusem jest jednak brak wyraźnego podziału na strefę dzienną i prywatną, a najważniejszymi plusami cena i brak utrudnień dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Kompromisem może być podpiwniczenie budynku parterowego. Ostateczny koszt budowy jednak wzrośnie, bo droższe będzie nie tylko wykonanie fundamentów, trzeba będzie również zadbać o odpowiednią izolację i uwzględnić schody.

Najwięcej zapłacimy za wybudowanie piętrowego z piwnicą. Do jego ostatecznej ceny dojdą nie tylko wspomniane powyżej elementy, ale także chociażby koszty schodów prowadzących na piętro, i położenia stropu.

6. Czego będziesz potrzebował za 10, 20, 30 lat?

Prawda jest taka, że większość osób budujących dom robi to raz w życiu. Warto więc zastanowić się także nad tym, co będzie ci potrzebne za 10, 15 lat. Na co zwrócić uwagę? Chociażby na ilość miejsc garażowych – w momencie gdy twoje dzieci dorosną, a jeszcze nie wyprowadzą się z domu, przyda się dodatkowe miejsce na samochód. Nie musisz od razu szukać projektu z garażem na trzy auta, ale warto wybrać dom, którego podjazd daje możliwość wygodnego zaparkowania kilku samochodów. Aby w przyszłości uniknąć konieczności przeprowadzki do większego domu, warto wybrać projekt, który można modernizować i rozbudowywać. Taką możliwość mają mieszkańcy domów wznoszonych metodą szkieletową. Domy kanadyjskie tworzone są w taki sposób, aby w dowolnym momencie moża było dostosować przestrzeń do życia do aktualnych potrzeb rodziny.

 

FOLLOW US ON:
Jaki kalendarz wybra
Strefy szkodliwości
zobacz https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/ https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/