HomeZdrowie i UrodaSerwisowanie roweru – co warto o nim wiedzieć?

Serwisowanie roweru – co warto o nim wiedzieć?

Rower, podobnie jak każdy inny sprzęt wymaga regularnych przeglądów i napraw. Dzięki właściwemu serwisowi maszyna jest w stanie działać przez długie lata, nawet jeżeli nie jest to sprzęt z najwyższej półki. Serwis rowerowy można przeprowadzić na własną rękę (trzeba się jednak na tym znać) lub też oddać rower w ręce doświadczonych specjalistów.

Jak często serwisować rower?

Na to pytanie nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ częstotliwość serwisowania sprzętu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest chociażby to, jak często i w jakich warunkach rower jest wykorzystywany. Im częściej sprzęt jest używany, tym częściej będzie wymagał przeglądów technicznych. Można natomiast określić niezbędne minimum jeżeli chodzi o przeglądy rowerowe. Chcąc zachować jakiekolwiek bezpieczeństwo, rower należy dokładnie sprawdzić minimum dwa razy w ciągu roku – na początku sezonu oraz na jego końcu. Oczywiście dotyczy to sprzętu, który używany jest jedynie sezonowo. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby przez cały rok na przykład dojeżdżać na rowerze do miejsca pracy. W takim przypadku, zwłaszcza zimą niezbędna będzie odpowiednia konserwacja sprzętu.

Co trzeba sprawdzić w rowerze na początku sezonu?

Przed wyruszeniem na pierwszą w sezonie wyprawę należy dokonać dokładnego przeglądu sprzętu, chociażby ze względu na własne bezpieczeństwo. Jeżeli rower był zupełnie nie używany przez kilka miesięcy, to na prawdę można się zdziwić ile części może w nim szwankować. Odpowiednim miejscem, które dobrze zaopiekuje się sprzętem będzie serwis rowerowy Kraków. W krakowskim serwisie rowerowym specjaliści dokonają dokładnej analizy wszystkich podzespołów. Szczególną uwagę należy zwrócić na kondycję łańcucha, przerzutek czy też hamulców. Taki przegląd to absolutna podstawa.

Ile trzeba czekać na przegląd rowerowy?

Sam przegląd roweru to kwestia kilku godzin, jednak każdy dobrej jakości serwis rowerowy kraków ma dosyć napięty grafik. Decydując się na przegląd rowerowy w ostatniej chwili, zwłaszcza gdy za oknem panuje już wiosna, należy przygotować się na przynajmniej tygodniowe terminy. Chcąc mieć pewność, że nie trzeba będzie zbyt długo czekać warto pomyśleć o wiosennym przeglądzie dwóch kółek już w marcu. Kolejny obowiązkowy przegląd wypada na jesień, wówczas niezbędna jest chociaż podstawowa konserwacja przed miesiącami zimowymi, zwłaszcza jeżeli rower będzie przetrzymywany w niekorzystnych warunkach. Im częściej będzie dokonywany przegląd, tym większa szansa na dłuższą bezawaryjną jazdę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/cms/serwis – serwis rowerowy Kraków

AutomobilKlub Polski
Piękne i zadbane pa