Sprzedaż platyny nie jest co prawda traktowana jako stałe źródło dochodu, jednak klienci coraz częściej poszukują miejsc, w których mogą sprzedać posiadane zasoby metali szlachetnych. Biżuterię z metali szlachetnych oraz złom biżuteryjny można najczęściej sprzedać w profesjonalnych salonach jubilerskich, które jednocześnie zajmują się produkcją złotej i platynowej biżuterii. Nieco trudniej jest sprzedać platynę w postaci blaszek czy drutów.
Platyna na skup – jak szukać najlepszych ofert?
Skup platyny, podobnie jak innych metali rzadkich i szlachetnych, odbywa się na ustalonych zasadach albo w punktach skupujących takie metale, rozlokowanych w dużych miastach, albo online. W tym drugim przypadku sprzedaż platyny odbywa się w oparciu o wycenę posiadanego metalu, przy czym wycena może być przeprowadzona u klienta i wiąże się jednocześnie z wypłatą środków za skup platyny, albo u odbiorcy, który początkowo szacuje wartość skupionej platyny, aby po otrzymaniu surowca dokładnie go wycenić. W szczególności na dodatkową wycenę przekazane są wszelkiego rodzaju wytopy zawierające platynę oraz metale mocno zniszczone w przypadku platyny w biżuterii. Jednak podobnie jak w przypadku ceny za złoto, także w przypadku skupu platyny należy się liczyć ze znacznymi wahaniami cen netto za 1 g produktu. W minionych latach bywało, że 1 g platyny kosztował nawet trzy razy więcej niż 1 g złota.
Sprzedaż platyny – najpopularniejsze rodzaje
Platyna na skup nie jest bardzo popularnym metalem. Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim z platyny rzadko produkuje się biżuterię, bowiem większą popularnością cieszy się złoto, także w postaci złota białego. Platynowe płytki, blaszki, druty czy elektrody znajdują powszechne zastosowanie w przemyśle oraz w medycynie, dlatego skup platyny najczęściej odbywa się pomiędzy nabywcą a przedsiębiorstwem działającym w której z wymienionych branż. Skąd jej popularność w zastosowaniu przemysłowym? Głównie z powodu jej właściwości – platyna nie wchodzi w reakcje chemiczne z gazami czy wybranymi kwasami, dlatego jest bardzo często wykorzystywana jako katalizator.
Firmy skupujące metale szlachetne bardzo często są zainteresowane także platyną biżuteryjną, jednak dość precyzyjnie określają jej właściwości. Skupowana jest platyna o próbie 950. Podobnie można sprzedawać platynę z termopar, przy czym jej cena zależy od typu: najdroższa jest drut platynowy z termopar typu S, drut typu R-B jest nieco tańszy, przy czym różnica ceny za 1 g platyny sięga 2-4 złotych.
Więcej informacji na stronie skupu platyny http://zlomweglika.pl/skup-metali-szlachetnych