Towarzystwa medycyny klinicznej podejmują bardzo wiele prób wdrażania nowoczesnych sposobów leczenia endometriozy. Badania kliniczne dają nadzieję na to, że możliwe będzie na tyle skuteczne zahamowanie rozwoju ognisk, aby operacja stała się jedynie postępowaniem przeznaczonym dla wyjątkowych przypadków. Niestety, ale dla wielu kobiet u których występuje endometrioza leczenie zabiegowe wciąż jest tematem tabu. Dlaczego terapia endometriozy może być tak okaleczająca?
Problematyka endometriozy
Kobiety w wieku rozrodczym mogą być dotknięte gruczolistością. Endometrioza zarówno atakuje kobiety w późnym wieku rozrodczym, jak i te na samym początku. Dolegliwości, takie jak przedłużające się i bolesne krwawienia miesiączkowe, bóle w trakcie oddawania stolca i moczu, bolesne stosunki płciowe i wiele innych problemów są te same. Sposoby leczenia są jednak mocno uwarunkowane preferencjami pacjentek, stopniem zaawansowania choroby, wiekiem oraz planami dotyczącymi prokreacji.
Jak więc to leczyć?
Nie ma jednej, uniwersalnej metody leczenia endometriozy. NA pewno bardzo ważna rzeczą okazuje się dokładne zbadanie pacjentki. Większość chorych rozpoznawana jest na podstawie klasycznych badań klinicznych oraz oznaczeń laboratoryjnych. Swoistość tychże nie jest jednak stuprocentowa i zawsze dobrze jest rozważyć diagnostyczną laparoskopię, która może uwidocznić ogniska endometriozy.
W chorobie, jaką jest endometrioza leczenie wdraża się etapami.
Początkowo podejmuje się próby leczenia z wykorzystaniem preparatów hormonalnych, które mają ograniczyć proliferację i rozwój endometrium. Środki te są dobrze tolerowane i u znacznej części pacjentek dają istotne ograniczenie dolegliwości. Bardzo często podstawowym problemem terapeutycznym jest zachowanie płodności. Kobiety chcące mieć dzieci nie mogą przyjmować preparatów hormonalnych w dłuższej perspektywie. Zaleca się w tej sytuacji „przeleczenie” w celu zmniejszenia ilości i wielkości ognisk oraz leczenie endometriozy drogą operacyjną.
Zabieg u kobiet w wieku rozrodczym polega na poszukiwaniu i systematycznym usuwaniu ognisk endometriozy oraz torbieli czekoladowych przy jajnikach. Taka jednorazowa interwencja już poprawia płodność i może pozwolić na sukces pod postacią zajścia w ciążę.
Co później?
U kobiet, które nie chcą już zachodzić w ciąże, należy rozważyć usunięcie macicy, jako źródła nieprawidłowych komórek endometrium. W ten sposób zahamowane zostaną regurgitacje jajowodowe przy miesiączce, uważane za główny czynnik sprzyjający rozwojowi i nasileniu objawów endometriozy.
Więcej roboty na miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.