Zawód prawnika nie jest łatwy, a trudności zaczynają się już na poziomie zdawania matury. Tylko najlepsi bowiem otrzymują możliwość studiowania prawa, a chętnych zawsze jest bardzo dużo. Trudne studia, po których nauka się jeszcze nie kończy to kolejny krok. Wszystko po to, żeby otrzymać uprawnienia i robić karierę.

Trudne studia, które nie kończą nauki

Przede wszystkim każdy prawnik musi przejść przez bardzo ciężkie studia. Ciężkie, ponieważ podczas nich jest bardzo duża liczba zajęć i jeszcze więcej nauki. Wszelki prawa i kodeksy prawnik musi znać na pamięć, a do tego dochodzą różne sprawy czy precedensy. Przez pięć lat trzeba wiele czasu i energii poświęcić na to, żeby dobrze przygotować się do kolejnego etapu. Po obronie pracy magisterskiej studenci zdają bowiem egzamin na aplikację. W zależności od tego, czy interesuje ich toga prokuratorska, adwokacka czy radcowska, a może chcą być komornikiem lub sędzią. Wtedy też zdają odpowiedni egzamin, który kwalifikuje ich na aplikację.

Aplikacja to kolejny stopień nauki

Przechodząc na aplikację nadal nie otrzymuje się praw do wykonywania zawodu, choć na pewno jest już się bliżej ich zdobycia. Co ważne, wciąż odbywają się zajęcia, które są dedykowane pod konkretny, prawniczy zawód, a dodatkowo pracuje się pod opieką prawnika w kancelarii lub prokuraturze. Niektórzy cieszą się już również, bo przysługuje im toga prokuratorska, sędziowska, radcowska lub adwokacka – w zależności od zawodu, jaki wybrali. Poza tym uczestniczy się w pierwszym rozprawach, co również jest kolejnym krokiem do usamodzielnienia.

Po aplikacji prawnika czeka ostatni egzamin

Po dwuletniej aplikacji odbywa się kolejny egzamin. Jest to już ostatni etap nauki, dlatego jeśli się go zaliczy, w swoje grono przyjmuje odpowiednia rada i otrzymuje się pełnie praw do wykonywania zawodu. Teraz prawnik staje przed ważnym wyborem, czy chce zatrudnić się u innego prawniczy czy woli otworzyć własną kancelarię. Przed nim jeszcze długa droga, ponieważ musi zapracować na swoją renomę, aby klienci chcieli z nim współpracować. Dlatego na początku prawnicy często decydują się na pracę w dużej kancelarii, aby mieć klientów, o których nie trzeba walczyć, ponieważ zgłaszają się ze względu na renomę całej firmy. Można w niej później piąć się w górę, zdobywając kolejne awanse, a nawet na koniec zostając wspólnikiem.

By