Przy urządzaniu łazienki, szczególnie tej o niezbyt okazałych rozmiarach, często stajemy przed dylematem wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Z jednej strony szkoda nam rezygnować z luksusu gorącej kąpieli, z drugiej przeraża perspektywa ilości miejsca potrzebnego na wstawienie wanny. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom obu rozwiązań.
Kabiny prysznicowe
Niewątpliwą zaletą prysznica i z łazienki. W przypadku prysznica zaleca się, aby wolne miejsce przed kabiną wynosiło około 80×100 cm. Kabiny z drzwiczkami otwieranymi wymagają tego miejsca odpowiednio więcej. Druga zaleta to oszczędność wody. W trakcie brania 10-minutowego prysznica zużywamy od 35 do 130 litrów wody, do napełnienia wanny natomiast zużyjemy jej przeciętnie od około 80 do 200 litrów.
Kabiny prysznicowe można wyposażyć w specjalne siedziska i poręcze dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także dostosować do kąpieli osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.Minusem pryszniców jest trudność utrzymania w czystości- szczególnie tych bogato wyposażonych urządzeń, z dużą ilością dysz i pokręteł.
Wanny
Wanny dalej pozostają rozwiązaniem bardziej wszechstronnym od kabin prysznicowych. Umożliwiają gorące kąpiele, także w leczniczych solach, ziołach, korzystanie z hydromasaży czy mat ozonowych. W trakcie kąpieli możemy poczytać książkę czy nałożyć maseczkę.
Wanny asymetryczne często posiadają siedziska i szersze obrzeża umożliwiające umieszczenie na nich podręcznych kosmetyków. Przestrzeń nad wanną możemy zagospodarować na suszarkę do prania lub wiszące szafki. Nad wanną można także umieścić prysznic. Jeśli dodatkowo wybierzemy model ze zintegrowaną osłoną prysznicową, będziemy mogli brać prysznic także w pozycji stojącej.
Zaletą wanien, szczególnie tych klasycznych, bez urządzeń dodatkowych, jest łatwość czyszczenia i trwałość.
Zalety wanien asymetrycznych
Na wannę, w zależności od rozmiaru, musimy przeznaczyć miejsce o wymiarze od ok 70×170 cm dla wanien prostokątnych i 75×150 cm dla wanien asymetrycznych. Ze względu na to w małych łazienkach zwykle lepiej komponują się wanny asymetryczne. Umożliwiają one również oszczędność wody. Wszelkie zwężenia i wycięcia sprawiają, że do napełnienia zużyjemy jej mniej, niż do napełnienia wanny prostokątnej o podobnych wymiarach.
Wanny asymetryczne wykonane są zwykle z tworzyw. Wanny prostokątne znajdziemy też w wersjach stalowych i żeliwnych, ale ich cena jest znacznie wyższa. Ponadto wanny z tworzyw są ciepłe w dotyku, a woda w nich stygnie wolniej niż w wannach metalowych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://1lazienka.pl/category/wanny-asymetryczne