Wentylatory przemysłowe to obecnie jedne z najchętniej stosowanych rozwiązań w zakładach galwanicznych, chemicznych, farmaceutycznych, ale również zakładach przetwórczych czy firmach związanych z przetwórstwem garmażeryjnym. Ich zadaniem jest nie tylko dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza, ale również wyrównywanie temperatury (poprzez jego mieszanie), usuwanie szkodliwych i toksycznych związków zalegających w pomieszczeniach.

Obecność wentylatorów jest coraz częściej wskazywana przez inspektorów BHP, których zadaniem jest ocena bezpieczeństwa miejsca pracy osób zatrudnionych w konkretnych zakładach i firmach. Wentylatory dostępne są obecnie w szerokim wachlarzu modeli – od małych i wolno stojących, po te montowane na stałe, zdolne pracować w niskich i wysokich temperaturach.

Jak wybierać wentylator przemysłowy?

Jakie informacje potrzebne do wyboru wentylatora są najważniejsze? Z pewnością podstawowym parametrem jest rodzaj wentylatora – są one dedykowane do różnorodnych pomieszczeń, również tych, w których panują skrajnie trudne warunki. W zależności od ich przeznaczenia będą się one różnić od siebie budową, rozmiarami oraz zastosowanymi materiałami wierzchnimi.

Wentylatory stosowane w kopalniach odznaczają się największą wydajnością pracy i odpornością na uszkodzenia. Trudne warunki panujące w podziemnych chodnikach mogą zagrozić klasycznym wentylatorom przemysłowym – zagrożeniem jest przede wszystkim wysoki stopień zapylenia oraz wilgoć, wnikająca do wnętrza urządzenia. W kopalniach stosowane są więc wentylatory o wzmocnionej konstrukcji i budowie.
Innym rodzajem wentylatorów są wentylatory przeciwwybuchowe – ich zadaniem jest ograniczanie możliwości niekontrolowanej eksplozji, również w kopalniach, ale nie tylko. Wentylatory przeciwwybuchowe są stosowane najczęściej w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem prochu i innych materiałów wybuchowych.