HomeBiznesZarządzanie zapasami w systemach klasy ERP

Zarządzanie zapasami w systemach klasy ERP

Zarządzanie zapasami w ERP jest oddalonym w stosunku do magazynu elementem procesów zaopatrzenia oraz sprzedaży i nie jest wiązane z fizycznym ulokowaniem zapasu w magazynie. Zarządzanie składowane w WMS jest elementem procesu magazynowania.

Obsługa magazynowa – nie dla każdego przedsiębiorstwa

Systemy klasy ERP, z oczywistych względów, powinno dobierać się do konkretnych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności. Dla przykładu Comarch ERP Optima to jeden z prostszych systemów tej klasy, który świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku firm typowo usługowych, ale także sprzedażowych, które nie potrzebują funkcji gospodarki magazynowej. W przypadku gdy ta funkcjonalność jest niezbędna do efektywnej obsługi działalności program Optima nie sprawdzi się, konieczne będzie zaimplementowanie Comarch ERP XL, który obejmuje nie tylko funkcje Optimy, ale także umożliwia obsługę dodatkowych obszarów, w tym właśnie gospodarki magazynowej.

Jak to działa?

Magazynowe systemy informatyczne (WMS – Warehouse Management System) umożliwiają zarządzanie magazynami zarówno w sensie stanów magazynowych, lokalizacji poszczególnych towarów, jak i kierowanie oraz nadzory nad realizowanymi w obrębie magazynku i na styku z produkcją, przyjęciami, ekspedycją oraz innymi procesami. Dzięki wdrożeniu systemu WMS (MSI) następuje:

  • ograniczenie poziomu zapasów do minimalnego,
  • ograniczenie strat wynikających z przeterminowania produktów,
  • skrócenie czasu realizacji zamówienia,
  • zwiększenie precyzji dostaw,
  • optymalizacja przepływu materiałów.

Generalnie ujmując, jest to wizualizacja pracy magazynu, która dostarcza
w czasie rzeczywistym informacje o stanie zasadniczych komponentów sprzętowych
i alarmujący obsługę w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Prawidłowo zaprojektowany magazynowy system informatyczny musi uwzględniać możliwość realizowania wszystkich operacji i czynności występujących w procesie magazynowania. Tym samym, system nie powinien służyć tylko i wyłącznie generowaniu i obsłudze wszelkiego rodzaju dokumentów magazynowych, dokumentujących zmiany stanu magazynowego takich jak: faktury, paragony, przesunięcia magazynowe (MM), dokumenty wydania (WZ) i przyjęcia do magazynu (PZ) czy rożnego rodzaju zestawień opartych na informacjach zawartych w bazie danych. W magazynie, o którym mówi się, że działa zgodnie z zasadami logistyki, nie powinien funkcjonować system gospodarowania materiałami, lecz system wspomagający zarządzanie magazynem, czyli magazynowy system informatyczny (WMS) wspomagający efektywnie wykorzystywać urządzenia do automatyzacji identyfikacji i dodatkowo wykorzystujący globalne standardy identyfikacji (GS1). WMS gromadzi informacje dotyczące rodzajów, ilości i podziału miejsc składowania, dane o artykułach, np. terminy ważności, sposoby składowania, serie oraz inne niezbędne informacje potrzebne do wspomagania nawet podstawowych operacji magazynowych. Prace w magazynie mogą być zautomatyzowane np. wykorzystując kody kreskowe.

Specyficzny przypadek – programy dla gastronomii

Osobnym w ogóle tematem jest program dla gastronomii, który pozwala na monitorowanie specyficznych potrzeb restauratorów i właścicieli sieci punktów gastronomicznych, takich jak kawiarnie, restauracje i pizzerie. W zależności od konkretnego rozwiązania i pakietu cenowego dany program może oferować szereg usług: od obsługi dokumentów sprzedażowych i kontroli utargów aż do sprawdzania stanów magazynowych.

FOLLOW US ON:
Współczesne leczen
Czy przełożony ma