HomeCiekaweZasady działania filtrów do wody

Zasady działania filtrów do wody

Woda z sieci wodociągowej ma coraz lepszą jakość. W wielu miastach jest tak dobra, że można ją pić surową prosto z kranu. Propaguje ją także akcja „Pij wodę z kranu”. Nie wszędzie jednak jest tak dobrze. Stare stacje uzdatniania dają wodę gorszej jakości i wtedy w celu jej poprawy trzeba stosować filtry do wody.

Filtry mechaniczne

To filtry do wody o dużej wydajności, stosuje się je przy głównym ujęciu wody. Ich działanie polega na zatrzymywaniu zanieczyszczeń stałych, jak rożne osady gromadzące się rurach, piasek, kamień, rdzę. Zdolne są do zatrzymywania cząstek o wielkości jednego mikrona.

Filtry mechaniczne nie oczyszczają wody z zanieczyszczeń chemicznych i organicznych, dlatego w razie konieczności powinny być wsparte filtrem węglowym.

Filtry węglowe

W filtrach do wody z wkładem węglowym wykorzystywane są właściwości absorpcyjne węgla aktywowanego. Jest łatwy do uzyskania i powszechnie dostępny. Najlepsze właściwości posiadają filtry z węgla kokosowego. Filtry węglowe doskonale oczyszczają wodę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń biologicznych, mechanicznych i chemicznych. Dzięki nim woda pozbawiona jest smaku i zapachu chloru. Częściowo także ją zmiękczają.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo filtrów węglowych o różnorodnym zastosowaniu. Od prostych dzbanków przelewowych, filtrów na kranowych po duże filtry stacjonarne. Im przepływ wody przez filtr jest wolniejszy, tym woda jest czystsza. Warunkiem dobrego działania filtru jest jego okresowe przepłukiwanie i coroczna wymiana (w dzbankach przelewowych częściej).

Filtry z odwróconą osmozą

W tego rodzaju filtrach do wody połączono metodę mechaniczną i węglową. W wyniku tego rodzaju filtracji otrzymywana jest całkowicie oczyszczona woda. Ten rodzaj filtrów polecany jest zwłaszcza w gospodarstwach czerpiących wodę ze studni, do których mogą przedostać się zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne z pól.

W filtrach z odwróconą osmozą woda pod wpływem ciśnienia przepychana jest przez specjalne membrany (złożone z wielu półprzepuszczalnych warstw), które zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia. Filtry te mogą występować z dodatkowymi pojemnikami do gromadzenia wody lub działać przepływowo.

Zmiękczacze wody

Głównym ich zadaniem jest zmiękczenie wody twardej, która jest problemem wielu gospodarstw domowych. Twarda woda niekorzystnie wpływa na zdrowie (problemy ze skórą i włosami) oraz parki i zmywarki. Nie tylko musimy stosować więcej środków myjących i piorących, ale na grzałkach osadza się kamień. Po pewnym czasie grzałka jest do wymiany.

Zmiękczacz zaopatrzony jest w specjalny zasobnik ze złożem, przez które przepływa woda. Zawarte w wodzie jony wapnia i magnezu (decydują o twardości wody) zostają zastąpione jonami sodu. Regeneracja złoża następuje za pomocą soli kuchennej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis
FOLLOW US ON:
Czarne chmury nad ED
Najtańsze OC możes
zobacz wiecje ciniecmurckowski.pl moralarte.com