HomeBiznesZalety i wady outsourcingu księgowego

Zalety i wady outsourcingu księgowego

Outsourcing to metoda stosowana w coraz większej ilości firm. Polega ona na zleceniu danej działalności, sektora, zadań firmie poza naszą. Generalnie w zależności od rodzaju outsourcingu różne są jego wady i zalety, w tym artykule omówimy jednak wady i zalety outsourcingu księgowego.

Zalety outsourcingu księgowego

Zacznijmy od pozytywnych stron takiego rozwiązania. Otóż outsourcing księgowy przede wszystkim pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. W końcu nie musimy płacić tu swojemu księgowemu, fundować mu szkoleń, dbać o odpowiednie pomieszczenie biurowe w firmie, kupować komputera, konserwować go itp. Ponadto zastosowanie outsourcingu księgowego pozwala nam włączyć księgowość w koszty działalności firmy.

To jednak ciągle nie wszystkie zalety. Otóż outsourcing księgowy sprawia, że odpowiedzialność za ewentualne błędy nie ciąży na naszych barkach i co jeszcze ważniejsze – nie koncentruje się na majątku firmy. Oprócz tego zewnętrzne firmy zajmujące się księgowością, zazwyczaj charakteryzują się wysokim profesjonalizmem a także generalnie oferują nam kompleksową opiekę.

Wady outsourcingu księgowego

Czu takie rozwiązanie posiada jakieś wady? Niestety tak. Przede wszystkim możemy źle wybrać firmę. Oczywiście wówczas nie odpowiadamy za jej błędy naszym majątkiem, niemniej jednak nie zmienia to tego, że źle prowadzona księgowość zawsze odbija się bardzo na działalności firmy.

Ponadto należy liczyć się z tym, że oddajemy sprawy naszej firmy w inne ręce. Oczywiście firmy outsourcingowe jak najbardziej obowiązuje tajemnica, niemniej jednak trzeba uważnie pod tym kątem wybierać firmę, aby jakieś nasze ważne dane nie wyciekły.

Wybór firmy od outsourcingu księgowego – najważniejsza sprawa

No właśnie już widać jedną rzecz – generalnie bardo istotny jest wybór odpowiedniej firmy zajmującej się księgowością. Dlatego też nie róbmy tutaj niczego pochopnie – warto naprawdę poświęcić nieco więcej czasu i wybrać sensowną firmę, niż robić wszystko na szybko i w efekcie się sparzyć.

Jak jednak wybrać naprawdę dobrą firmę? Otóż posprawdzajmy przeróżne oferty, skontaktujmy się z firmami, sprawdźmy ich referencje, komentarze i opinie o nich. Generalnie zróbmy wcześniej dokładny wywiad w tym kierunku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Wynajem skrzyniopale
Chcesz o siebie zadb