HomeDom i WnętrzeRozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym

Rozdzielnice elektryczne to nic innego jak tablice rozdzielcze, których nie może zabraknąć w żadnym budynku zasilanym energią elektryczną. Są one nadrzędnym elementem sieci elektrycznej. To właśnie w rozdzielnicy umieszczone są wielorakie mechanizmy i podzespoły chroniące instalację elektryczną oraz pozwalające na jej sterowanie, wykonywanie pomiarów i regulowanie. Stosowane obecnie w domach jednorodzinnych rozdzielnice są bardzo rozbudowane, dlatego też muszą być wyposażone w odpowiednią ilość zaawansowanych aparatów chroniących instalację przed przeciążeniem, przepięciami i porażeniem. Nie bez znaczenia jest to, w jakim miejscu zostanie zamontowana taka tablica rozdzielcza.

Rozdzielnice w domu jednorodzinnym – jakie miejsce będzie najlepsze?

W każdym domu jednorodzinnym znajduje się skrzynka elektryczna, w przypadku której nie ma jakiś większych wymogów, jeśli chodzi o miejsce jej montażu. Zgodnie z przepisami powinna ona znajdować się w suchym pomieszczeniu i ławo dostępnym miejscu. Jest jeszcze kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać, wybierając miejsce o montażu tablicy rozdzielczej. Powinna ona być oddalona o minimum dwa metry od rur wodociągowych oraz o co najmniej pół metra od gazomierzy. W przyszłości może dojść do awarii rozdzielni, dlatego też konieczne jest umieszczenie jej w takim miejscu, aby mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Jako, że estetyka rozdzielnicy pozostawia wiele do życzenia, najlepiej jest zamontować ją w miejscu ustronnym, czyli przykładowo w pomieszczeniu gospodarczym czy też na korytarzu. Niektórzy montują rozdzielnice w piwnicy, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem, zważywszy na poziom wilgoci w tym pomieszczeniu.

Przeczytaj również: Co to jest rozdzielnica?

W celu ułatwienia sobie lokalizacji rozdzielnicy elektrycznej w domu, warto zamontować nad tablicą lampkę wyposażoną w zasilanie awaryjne. Wówczas będzie można ją znacznie szybciej znaleźć i łatwiej obsługiwać w przypadku awarii prądu. Zazwyczaj rozdzielnice elektryczne montowane są na ścianie, ale nie jest to jedyna opcja. Możliwe jest także wykucie wnęki i umieszczenie w niej tablicy, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Jeszce innym rozwiązaniem jest zamontowanie tablicy w holu czy też nawet w przydomowym garażu, który stanowi integralną część budynku. Idealnie nadawać się będzie także schowek pod schodami czy też pomieszczenie robocze. Bardzo ważne jest to, aby miejsce w którym zostanie zamontowana rozdzielnica elektryczna, było dobrze wentylowane. Nie może być ona niczym zastawiona. Niepolecanymi miejscami montażu tablicy rozdzielczej są wnęki w ścianach zewnętrznych, co wpływa negatywnie na izolację cieplną oraz cienkie ścianki działowe w przypadku większych gabarytowo rozdzielnic.

Zalety minimalizmu n