HomeBiznesPożyczki bankowe w czasie epidemii

Pożyczki bankowe w czasie epidemii

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na życie wielu osób oraz na ich finanse osobiste lub firmowe. Banki oraz instytucje pożyczkowe również odczuły wpływ epidemii na swoją działalność i aby dostosować się do potrzeb konsumentów oraz zmieniającej się rzeczywistości musiały wprowadzić pewne zmiany w ofercie i funkcjonowaniu.

Pożyczki bankowe a koronawirus

W związku z tym, że kondycja finansowa i ciągłość zatrudnienia wielu osób stała się bardziej niepewna banki zwiększyły wymagania wobec swoich klientów przez co pożyczkobiorcy mają większe trudności w uzyskaniu kredytu. Instytucje bankowe zwracają większą uwagę nie tylko na wysokość zarobków ale też formę zatrudnienia, rodzaj umowy i długość jej trwania. W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny w wielu bankach wzrosła też wysokość wkładu własnego na zakup nieruchomości.

Z pozytywnych zmian warto wymienić możliwość bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu na kilka miesięcy (od trzech do sześciu miesięcy). Oczywiście wydłuży to okres spłaty zadłużenia bądź podniesie wysokość raty ale może też pomóc w uporaniu się z przejściowymi problemami finansowymi. Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć online aby unikać kontaktu bezpośredniego z innymi ludźmi w dobie epidemii covid-19.

Szczególnie dobrą wiadomością dla obecnych i przyszłych kredytobiorców jest obniżenie stóp referencyjnych przez Radę Polityki Pieniężnej, które od 29 maja 2020 roku wynoszą 0,1% co jest najniższą wartością w historii. W praktyce oznacza to obniżenie wysokości raty kredytowej.

Zmienił się też sposób komunikacji pracowników banku z klientami. Do minimum ograniczone są kontakty osobiste, a w placówkach bankowych w jednym czasie przebywać może ograniczona liczba klientów. W wielu siedzibach bankowych skrócone zostały też godziny przyjęć interesantów. Zatem najlepiej zdecydować się na kontakt telefoniczny lub korzystać ze strony internetowej danej instytucji finansowej lub odpowiedniej aplikacji.

 

Rynek pożyczek a finanse osobiste w czasach koronawirusa

Jak się okazuje pożyczki bankowe na podstawie danych dostarczonych przez banki stały się mniej popularne niż przed epidemią. Wpływa mniej wniosków o pożyczki i kredyty. Prawdopodobnie dlatego, że Polacy obawiają się zaniku płynności finansowej, a niektórzy już utracili część dochodu w związku z czym musieli odłożyć plany dotyczące zaciągnięcia pożyczki bądź kredytu na późniejszy okres. Domowy budżet mógł też zostać nadwyrężony przez nauczanie zdalne, które zmusiło wielu rodziców do zakupu komputerów i laptopów dla każdego dziecka.

Zatem potencjalni kredytobiorcy dużo dokładniej skupiają się na planowaniu wydatków a decyzje o zaciągnięciu pożyczki podejmują bardzo ostrożnie. Jakie pożyczki są dostępne w czasie epidemii covid-19? Warto wybierać oferty, które nie wymagają wizyty w placówce bankowej lub innej instytucji finansowej. Można na przykład wybrać pożyczki przez internet o ile ktoś ma dostęp do sieci, aplikacji bankowych i ma konto w banku. Tu opłaca się skorzystać z porównywarki internetowej aby zdecydować się na najbardziej korzystną ofertę. W zależności od indywidualnych potrzeb i zdolności kredytowej do wyboru są pożyczki ratalne lub chwilówki, gdzie całość zadłużenia trzeba spłacić w ciągu 30-60 dni. Druga opcją jest pożyczka gotówkowa, a dokładniej pożyczka do domu oferowana przez instytucje pozabankowe. Na czym polega pożyczka domowa? Najczęściej po wstępnej rozmowie telefonicznej, podczas której dochodzi do określenia oczekiwań klienta i umówienia terminu spotkania dochodzi do spotkania z przedstawicielem firmy. Co istotne pożyczkobiorca nie musi wychodzić z domu, co jest wygodną i bezpieczną opcją, a obsługą pożyczki zajmuje się jedna osoba. Ograniczenie kontaktu do jednego doradcy klienta jest bardzo ważne w dobie epidemii koronawirusa.

 

Podsumowując sytuacja na rynku pożyczek uległa zmianie ale osoby zainteresowane pożyczką krótko lub długoterminową w dalszym ciągu mogą znaleźć odpowiednią ofertę dostosowaną do potrzeb, która będzie też bezpieczna dla ich zdrowia.

 

Nowoczesne tkaniny -
Gdzie wykorzystywana