HomeTechnologiaSłuchawki bezprzewodowe – hit XXI wieku!

Słuchawki bezprzewodowe – hit XXI wieku!

Słuchawki bezprzewodowe szturmem wzięły rynek i obecnie ich widok nie budzi już zdziwienia. To nowoczesne urządzenia, które pozwalają w wygodny sposób słuchać muzyki czy rozmawiać przez telefon – bez konieczności martwienia się o to, że znów będzie Ci przeszkadzał plączący się kabel. Poznaj ten hit XXI wieku i dowiedz się, jakie są zalety i rodzaje bezprzewodowych słuchawek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety i rodzaje słuchawek bezprzewodowych?
  • Jakie wybrać słuchawki: douszne czy nauszne?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze bezprzewodowych słuchawek?

Bezprzewodowe słuchawki – charakterystyka

Słuchawki bezprzewodowe to po prostu te modele, które nie mają kabla łączącego z urządzeniem nadającym dźwięk. Stanowi to ogromną przewagę nad wersjami przewodowymi, których użytkowanie bywa bardzo uciążliwe. Kabel „lubi” bowiem się plątać, raz jest za krótki, innym razem za długi – a wielu użytkowników odbiera to jako irytującą niedogodność. Łączność zdalna jest więc niewątpliwą zaletą słuchawek bezprzewodowych. Oprócz tego mają one zwykle wbudowany mikrofon, co znacznie poszerza ich funkcjonalność. Należy też jednak pamiętać o tym, że słuchawki bezprzewodowe muszą mieć własne zasilanie i akumulator – a więc trzeba je ładować. Tego typu akcesoria zazwyczaj są wyposażone w baterię o całkiem dużej pojemności, ale tak czy owak w trybie użytkowania działają zwykle nie więcej niż kilka godzin.

Słuchawki bezprzewodowe opierają się obecnie na jednej z trzech technologii zapewniających łączność między słuchawkami a urządzeniem odtwarzającym. Może to być transmisja radiowa, oparta na interfejsie Bluetooth bądź wykorzystująca wi-fi. Słuchawki z transmisją radiową charakteryzują się dobrą jakością dźwięku, jednak są narażone na występowanie różnych szumów i opóźnień. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy w bliskim otoczeniu funkcjonują także inne sprzęty wykorzystujące daną częstotliwość (zwykle 2,4 GHz) – takie jak myszki, klawiatury itp. Słuchawki na Bluetooth są aktualnie najpopularniejsze. Zapewniają zwykle szybki transfer danych, są jednak obciążone problemem kompresji dźwięku – co może przekładać się na jego niższą jakość. Z kolei słuchawki wykorzystujące transmisję wi-fi charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem i w większości nie są podatne na zakłócenia.

Słuchawki bezprzewodowe – douszne i nauszne

Oprócz rodzaju wykorzystywanej transmisji słuchawki bezprzewodowe dzielimy też na modele douszne i nauszne. Douszne są zazwyczaj wybierane przez te osoby, które chcą je połączyć ze smartfonem czy przenośnym sprzętem do odtwarzania muzyki. Stanowią świetny wybór dla ludzi szukających słuchawek do codziennego użytku lub do uprawiania sportu. Słuchawki te mają niewielkie rozmiary i są bardzo poręczne. Często sprzedaje się je w zestawie ze specjalnym etui, pełniącym również funkcję powerbanka. Bezprzewodowe słuchawki douszne zazwyczaj pracują z wykorzystaniem transmisji Bluetooth. Mogą być wyposażone w specjalne przyciski, które pozwalają sterować pracą urządzenia odtwarzającego dźwięki. Jeśli zostaną sparowane ze smartfonem i mają wbudowany głośnik, umożliwiają też swobodne odbieranie i kończenie połączeń telefonicznych.

Słuchawki bezprzewodowe nauszne pozwalają na znaczne wygłuszenie szumów i dźwięków płynących z otoczenia. Zazwyczaj używa się ich w warunkach domowych. Istnieją też modele o specjalnym przeznaczeniu – np. dla zapalonych graczy, DJ-ów czy audiofilów. Słuchawki gamingowe to zwykle potężne urządzenia multimedialne, silnie wyciszające otoczenie i zapewniające efekty dźwięku przestrzennego. Bardzo często są one wyposażone w mikrofon na wysuwanym ramieniu, co ułatwia sprawną komunikację z innymi graczami w funkcji multiplayer. Bezprzewodowe słuchawki nauszne dla osób ceniących każdy detal odtwarzanego dźwięku są z kolei „czyste” od jakichkolwiek szumów czy zakłóceń, mają mocny bas i jakość high fidelity (Hi-Fi). W zasadzie wszystkie modele nauszne umożliwiają sterowanie poprzez rozbudowany panel, a niektóre są wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności – np. slot kart microSD.

Jak wybrać słuchawki bezprzewodowe?

Przed zakupem słuchawek bezprzewodowych przede wszystkim określ, do czego zwykle będziesz ich używać i który rodzaj – nauszny czy douszny – jest dla Ciebie wygodniejszy. Słuchawki nauszne powinny dobrze przylegać i szczelnie „zamykać” ucho. Należy też sprawdzić, czy regulacja pałąka między nimi daje możliwość odpowiedniego dopasowania do kształtu Twojej głowy. Z kolei przy wyborze modeli dousznych zwróć uwagę na to, aby dobrze leżały one w uchu i nie wypadały podczas poruszania się. Upewnij się też, czy zasięg słuchawek bezprzewodowych, których zakup rozważasz, odpowiada Twoim potrzebom.

Inne ważne parametry dotyczą stricte jakości przekazywania dźwięku. Duże znaczenie ma tu m.in. impedancja, czyli – w skrócie mówiąc – odporność na szumy. Optymalny odbiór dźwięku w warunkach zwykłego użytkowania zapewnia zwykle impedancja w przedziale 16–64 omów. Sprawdź też, jaka jest wartość redukcji szumów – wyrażanej w decybelach. Tu oczywiście im wyższa wartość, tym lepiej – co jednak znajduje swe odbicie w cenie sprzętu. Kolejnym istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia. Dla zwykłych użytkowników wystarczy, gdy ma ono wartość od 16 do 20 GHz. Wyższe pasmo przenoszenia występuje w słuchawkach dla audiofilów – osób, które są w stanie usłyszeć najmniejsze detale dźwięku. Zwróć też uwagę na głośność danego modelu, moc basów i inne efekty dźwiękowe.

Jesteś zainteresowany zakupem słuchawek bezprzewodowych? Zobacz szeroką ofertę modeli dousznych oraz nausznych pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/sluchawki-bezprzewodowe-85166 – i sprawdź „na własne uszy”, jakie możliwości daje ten prawdziwy hit XXI wieku!

Mocne i trwałe pazn