HomeMotoryzacjaUbezpieczenie samochodu zabytkowego

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Na polskich (i nie tylko) drogach nie brakuje samochodów, jakie są dowodem na niesamowicie dokładnie wykonaną pracę dawnych warsztatów. Tak, to właśnie tam były tworzone maszyny, które pomimo upływu lat, stanowić mogą nie lada dumę. Warto pamiętać o tym, aby załatwić sobie ubezpieczenie samochodu zabytkowego.

Czym jest pojazd zabytkowy?

Zanim jednak zostanie załatwione ubezpieczenie samochodu zabytkowego, należy sprawdzić, czy pojazd może zostać tak faktycznie nazwany. To nie tak, że każdy pojazd taki może być. Trzeba spełniać poszczególne warunki, jakie zostaną bardzo dokładnie zweryfikowane. Na liście warunków do spełnienia znaleźć można:

  • wiek samochodu – przynajmniej 25 lat,
  • brak obecności w produkcji od co najmniej 15 lat,
  • obecność przynajmniej 75% części oryginalnych.

Są również odstępstwa od tych reguł, dzięki czemu nawet młodsze pojazdy mechaniczne, mogą dołączyć do grona zabytkowych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu OC

Pojazdy zabytkowe to jedne z nielicznych wyjątków, kiedy nie trzeba myśleć o tym, aby wykupić ubezpieczenie samochodu na cały rok. Można tego dokonać, ale właściciel pojazdu zabytkowego musi wiedzieć, że ma prawo do wykupienia polisy na krótki okres. Ochrona nie może obowiązywać jednak krócej niż 30 dni. W końcu nie każda osoba jeździ przez cały rok takim samochodem. Ich największa ilość spotykana jest w okresie wiosenno-letnim, kiedy ma się do czynienia ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nigdy jednak nie można takim samochodem wyjechać, jeżeli polisa OC jest nieważna.

 

Na co zwrócić uwag