HomeMotoryzacjaCzym jest ubezpieczenie OC i jak działa?

Czym jest ubezpieczenie OC i jak działa?

Jednym z najważniejszych obowiązków posiadacza samochodu (jak i innych pojazdów mechanicznych) jest aktualna polisa OC. Ubezpieczenie OC to dokument wymagany przez polskie prawo, bez którego nie możemy poruszać się pojazdami po polskich drogach. Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Ile kosztuje polisa?

 

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC to polisa, którą posiadać powinien każdy posiadać samochodu, motocykla, quada. Polisa ta chroni mienie innych użytkowników drogi – w razie kolizji czy wypadku to z polisy OC sprawy opłacane są szkody i ewentualne koszty leczenia. Brak polisy OC sprawia, że wszelkie zniszczenia musimy opłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC jest sprawdzane za każdym razem podczas kontroli drogowej. Polisa OC jest jedną z najczęściej sprzedawanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Ubezpieczenie OC jest czasowe. Najczęściej wybieraną jest polisa roczna. Wraz z dniem zakończenia ważności polisy konieczne jest zakupienie kolejnej – zachowanie ciągłości ubezpieczenia pozwoli na nieprzerwaną ochronę. Nawet kilkudniowy brak polisy OC naraża nas na dotkliwe kary finansowe.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Polisa ubezpieczeniowa OC nie ma stałej ceny. Wysokość składki wynika z wielu czynników, w tym z wieku posiadacza pojazdu, jak również wieku i pojemności silnika samochodu. Cena ubezpieczenia OC zależy również od miejsca rejestracji samochodu, posiadanych zniżek (które nabywa się w czasie kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy). Ubezpieczyciel może również zaproponować zniżkę w sytuacji, kiedy polisa jest opłacana za rok z góry. Warto wiedzieć też, że ubezpieczyciel może zaproponować inne formy ubezpieczenia (nieobowiązkowego), takie jak AC i assistance.

 

Jak dobrze wybrać o
Obszerne ubezpieczen
Industrialna konsola z półką do przedpokoju inc.org https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/