HomeZdrowie i UrodaCzy obrzezanie jest bolesne?

Czy obrzezanie jest bolesne?

Obrzezanie jest urologicznym zabiegiem estetycznym, który ma na celu całkowite lub częściowe usunięcie napletka znajdującego się na żołędzi członka. Mimo że to fragment skóry mający za zadanie ochronę tej niezwykle delikatnej i wrażliwej części penisa, w niektórych sytuacjach może okazać się konieczność jego resekcji. Na czym polega ten zabieg? Czy chirurgiczne usuwanie napletka boli?

Przebieg zabiegu obrzezania

Na czym polega obrzezanie? To zabieg chirurgiczny, który — w zależności od ustaleń — polega na całkowitym lub częściowym usunięciu napletka. W pierwszym przypadku procedura jest przeprowadzana wyłącznie raz na całe życie. Jeśli natomiast wykonana resekcja miała charakter fragmentaryczny, może zostać powtórzona.

 

Konsultacja medyczna, która poprzedza zabieg, jest konieczna w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do wykonania całej procedury. To niezwykle ważne, by wykluczyć zdrowotne i urologiczne zastrzeżenia, żeby zabieg zakończył się sukcesem i w rezultacie zapewnił pacjentowi wymierne korzyści. W konsultacji uczestniczy urolog lub lekarz medycyny estetycznej.

 

Po podaniu miejscowego znieczulenia skóra otaczająca żołądź zostaje nacięta w celu jej częściowej lub całkowitej resekcji. Znieczulenie aplikuje się u podstawy członka, a sam pacjent pozostaje w pełni przytomny i świadomy w trakcie trwania całej procedury. Po usunięciu omawianego fałdu skórnego zakłada się szwy, najczęściej rozpuszczalne, a pacjent może pozostałej rekonwalescencji poddać się w warunkach domowych.

 

W zależności od ustaleń i przeprowadzonego zabiegu usunięciu może być poddany wyłącznie niewielki odcinek napletka lub całość, co skutkuje maksymalnym odkryciem żołędzi.

Czy usuwanie napletka jest bolesne?

Przystępując do tego zabiegu, pacjent jest poddawany miejscowemu znieczuleniu. Tylko w nielicznych przypadkach występują wskazania do tego, by skorzystać z anestezjologicznego znieczulenia ogólnego. Dzięki zastosowaniu znieczulenia u pacjenta nie występują dolegliwości bólowe. 

 

Zazwyczaj w pierwszej kolejności aplikowane jest miejscowe znieczulenie w postaci maści, a dopiero po kilkunastu minutach przeprowadza się iniekcję, która ma za zadanie całkowite zapobieganie jakimkolwiek dolegliwościom bólowym. Biorąc bowiem pod uwagę, że napletek oraz sama żołądź to bardzo wrażliwe miejsca, lekarze starają się zapewnić pacjentom jak największy komfort podczas zabiegu i zapobiec bólowi.

Czy w trakcie rekonwalescencji pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe?

Po przeprowadzonym zabiegu bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń, jakie pacjent otrzymał od swojego lekarza prowadzącego. Kiedy zastosowane w trakcie procedury znieczulenie przestaje działać, mogą występować dolegliwości bólowe. W zdecydowanej większości przypadków dyskomfort i ewentualny ból można uśmierzyć ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi, które są przepisywane przez lekarza.

 

Na wzmożone dolegliwości bólowe wpływ ma również opuchlizna, która pojawia się w obrębie penisa. To też powód zwiększonej wrażliwości prącia, co powoduje nieprzyjemny dyskomfort i tkliwość. W trakcie procesu gojenia się może także występować swędzenie. Poziom wspomnianego dyskomfortu jest jednak indywidualny dla każdego pacjenta, na co wpływ ma jego stopień odporności na ból oraz osobiste predyspozycje anatomiczne i zdrowotne.

 

Kiedy jeszcze pacjentowi może towarzyszyć ból? Powodem takich dolegliwości mogą być również niewłaściwe podejście do kwestii rekonwalescencji oraz nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich. To niezwykle ważne, by zachować wstrzemięźliwość seksualną przez około miesiąc po przeprowadzonej procedurze, unikać gorących kąpieli, basenu i nadmiernej aktywności fizycznej. Trzeba również pamiętać o prawidłowej higienie miejsca zabiegowego, by przyspieszyć tym samym proces gojenia oraz uniknąć niepotrzebnych infekcji.

 

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu rozważasz u siebie obrzezanie, możesz umówić się na konsultację medyczną w Klinice Novoderm w Łodzi. W trakcie rozmowy urolog lub lekarz medycyny estetycznej odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Najmodniejsze stroje
Ciśnienie tętnicze