Ciśnienie tętnicze – jeden z najważniejszych parametrów życiowych
Ciśnienie krwi to parametr, który obrazuje, z jaką siłą krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych. Mierzymy je w milimetrach słupa rtęci, czyli mm/Hg. Pierwsza wartość wyższa to ciśnienie skurczowe, czyli siła wywierana przez krew tłoczoną przez tętnice w trakcie skurczu serca, druga wartość – niższa to ciśnienie rozkurczowe, czyli siła wywierana przez krew, kiedy serce pozostaje w spoczynku pomiędzy regularnymi skurczami. Ciśnienie tętnicze krwi to wartość, która podlega zmianom w czasie rytmu okołodobowego pod wpływem różnorodnych aktywności fizycznych, stanów emocjonalnych takich jak stres, radość, czy też złość, jak i pod wpływem upływu czasu – zmienia się z wiekiem i pojawieniem się chorób przewlekłych. Prawidłowe ciśnienie u osób dorosłych powinno wynosić 120/80mm/Hg.
Oczywiście niewielkie wahania są całkowicie normalne, ponieważ każdy prowadzi indywidualny tryb życia. Wartości u dzieci, kobiet oraz sportowców są zazwyczaj niższe i jest to całkowicie normalne. U osób starszych ciśnienie rośnie. Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi warunkuje prawidłową pracę wszystkich narządów w ciele człowieka. Zbyt wysokie wartości bardzo niekorzystnie wpływają na pracę nerek, a także na nerw wzrokowy.
Obecnie pomiary ciśnienia krwi wykonujemy nowoczesnymi ciśnieniomierzami, które są proste w obsłudze i tak naprawdę każdy z nas powinien mieć takie urządzenie w domu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że regularne, codzienne pomiary w warunkach domowych są bardziej miarodajne niż jeden pomiar w gabinecie lekarskim raz na jakiś czas. Pomiary w domu w warunkach naturalnych, kiedy pacjent jest mniej zestresowany, niż w gabinecie zdecydowanie są zgodne z rzeczywistością.
Dlaczego prawidłowe ciśnienie tętnicze jest tak ważne?
Aktualnie problem ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym pogłębia się i co trzecia osoba zaczyna cierpieć na nadciśnienie tętnicze. Jest ono uznawane przez lekarzy za chorobę cywilizacyjną spowodowaną prowadzeniem złego trybu życia, zbyt dużym stresem, nieprawidłową dietą oraz zbyt małą aktywnością fizyczną. Bardzo ważne jest leczenie nadciśnienia tętniczego. Obecnie można skorzystać z pomocy profesjonalnego specjalisty lekarza hipertensjologa, który zajmuje się szczegółowo nadciśnieniem tętniczym oraz jego skutkami. Dbanie o prawidłowe ciśnienie krwi pomaga zapobiegać groźnym powikłaniom takim jak udary, zawały, miażdżyca, niewydolność serca, a co za tym idzie, pozwala wydłużyć życie pacjentów, co jest nadrzędnym celem.
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze – jakie są objawy?
Za duże ciśnienie tętnicze jest groźne, ponieważ daje objawy w momencie, kiedy jest już w zaawansowanym stadium. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? Objawy alarmujące to częste bóle głowy, zawroty głowy, uczucie ucisku w głowie, bóle w potylicy, do tego duszności, kołatanie serca, bezsenność, przewlekłe zmęczenie, potliwość, czy uderzenia gorąca, obrzęki, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, a w późniejszym etapie obniżenie sprawności intelektualnej. Często zbyt wysokie ciśnienie występuje u kobiet w ciąży. Każda ciąża przebiegająca ze zbyt wysokim ciśnieniem to ciąża wysokiego ryzyka i powinna być pod stałą kontrolą lekarza ze względu na to, że może prowadzić do zahamowania wzrostu dziecka lub jego obumarcia, a także do zbyt wczesnego oddzielenia się łożyska i porodu przed planowanym terminem.
Nie można bagatelizować sytuacji, kiedy ciśnienie tętnicze odbiega od normy. W leczeniu stosujemy preparaty moczopędne, leki zmniejszające napięcie naczyń krwionośnych, blokujące nadmierne kurczenie się mięśni oraz inhibitory rozluźniające naczynia krwionośne. Poza leczeniem farmakologicznym hipertensjolog zaleci pracę nad zmianą stylu życia, schudnięcie, regularny ruch nawet w postaci codziennych spacerów. Zdecydowanie warto zastanowić się nad rzuceniem palenia, ograniczeniem spożycia soli w posiłkach, a także spożycia alkoholu. Bardzo przydatne okazują się wszelkie techniki relaksacyjne, które pozwalają walczyć ze stresem i jego skutkami.