Leczenie endometriozy zwykle odbywa się za pomocą leków lub zabiegów chirurgicznych. Wybrany sposób będzie zależeć od ciężkości objawów oraz od tego, czy kobieta będzie jeszcze chciała zajść w ciążę. Lekarze zwykle najpierw zalecają w przypadku choroby takiej jak endometrioza leczenie zachowawcze, dopiero w ostateczności decydując się na operację.

Leki przeciwbólowe na endometriozę

Lekarz może zalecić przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, ibuprofen lub naproksen, aby złagodzić bolesne skurcze menstruacyjne Jeśli okaże się, że przyjmowanie maksymalnej dawki tych leków nie zapewnia pełnej ulgi, być może trzeba spróbować zastosować inne podejście do leczenia objawów przedmiotowych i podmiotowych. Środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen mogą zatrzymać okresy menstruacyjne i wzrost implantów endometrialnych, co może złagodzić objawy przedmiotowe i podmiotowe endometriozy.

Terapia hormonalna

Hormony uzupełniające są czasami skuteczne w zmniejszaniu lub eliminowaniu bólu związanego z endometriozą. Wzrost i spadek hormonów podczas cyklu miesiączkowego powoduje, że implanty endometrialne gęstnieją, pękają i krwawią. Leki hormonalne mogą spowolnić wzrost tkanki endometrium i zapobiegać rozwojowi nowych tkanek endometrium. W przypadku schorzenia takiego jak endometrioza leczenie terapią hormonalną nie jest trwałą metodą, w związku z czym po zaprzestaniu kuracji można doświadczyć nawrotu objawów.

Terapie stosowane w leczeniu endometriozy

Pigułki antykoncepcyjne, łatki i pierścienie dopochwowe pomagają kontrolować hormony odpowiedzialne za gromadzenie się tkanki endometrium każdego miesiąca. Większość kobiet ma lżejszy i krótszy przepływ menstruacyjny, gdy stosują hormonalne środki antykoncepcyjne. W przypadku choroby, takiej jak endometrioza leczenie poprzez zastosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może zmniejszyć lub wyeliminować ból łagodnej do umiarkowanej odmiany.

Leki blokujące produkcję hormonów

Niektóre leki blokują produkcję hormonów pobudzających pracę jajników, obniżając poziom estrogenu i zapobiegając miesiączkom. Powoduje to kurczenie się tkanki endometrium. Ponieważ leki te powodują sztuczną menopauzę, przyjmowanie małej dawki estrogenu lub progestyny razem z agonistami i antagonistami może zmniejszać menopauzalne skutki uboczne, takie jak uderzenia gorąca, suchość pochwy i osłabienie kości. Okresy i możliwość zajścia w ciążę powracają po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.