Składanie życzeń to piękny moment, zwłaszcza dla osoby, której je składamy, okazując przy tym pamięć w tym ważnym dniu. Mamy do tego wiele okazji, a życzenia możemy podzielić na oficjalne i takie, które składamy bliskim. W przypadku tych pierwszych, trzeba się najpierw poważnie zastanowić, aby ułożyć odpowiednią formułkę, która nie będzie banalna i wypowiedziana z klasą. Są osoby, które pełnią konkretne funkcje i składając życzenia, nie wypada wplatać w nie niestosownych żartów czy słów, które byłyby nie na miejscu. Do grupy tej zaliczają się kapłani. Jakie więc powinny być życzenia składane duchownym?

Życzenia dla księdza

Kapłani to ludzie jak każdy z nas, ale często w ich towarzystwie czujemy się skrępowani i nie bardzo wiemy, jak się zachować, co mówić, a czego nie. Nawet jeśli jest to ktoś z naszej rodziny czy przyjaciół, to jednak widok sutanny niejednego wprawia w zakłopotanie. Żyjemy w katolickim kraju, gdzie wierni nieraz składają duchowym życzenia z wielu różnych okazji. Nie tylko tych oczywistych jak urodziny czy imieniny, ale są to też życzenia z okazji rocznicy święceń kapłańskich czy życzenia świąteczne dla księdza.

Jakich zwrotów używać, układając życzenia dla kapłanów?

Życzenia powinny być pozytywne i sprawić radość osobie, której jej składamy, dlatego ważne, aby były przemyślane i ta zasada dotyczy nie tylko życzeń dla księdza na imieniny czy urodziny. Kiedy dobrze znamy osobę, to wtedy nie jest to wielki problem, ale kiedy zostaliśmy wybrani przez resztę parafian, aby ułożyć życzenia imieninowe dla księdza czy życzenia dla proboszcza – głowimy się nad tym, co powinny one zawierać. Przede wszystkim unikajmy banalnych formułek typu – szczęścia, zdrowia i sto lat. Trzeba mieć na uwadze, że w pewnym stopniu jest to osoba publiczna, wymagająca szacunku, ze względu na to jakie stanowisko zajmuje. W życzenia dla kapłanów możemy wpleść odpowiednie cytaty z  Biblii czy nawet fragmenty wierszy, np. ks. Jana Twardowskiego. Powinny być one sformułowane tak, aby wyrażały szacunek i dowód wdzięczności od parafian za wszystkie zasługi duchownego. Również na miejscu byłoby napisanie wiersza dla księdza i podarowanie go na tematycznej kartce okolicznościowej.

Czy wypada wysłać życzenia SMS-em?

Choć to bardzo popularna forma i żyjemy w czasach, kiedy krótkie wiadomości tekstowe zastępują te tradycyjne kartki, to jednak lepiej jest ich unikać i wybrać pocztówkę. Możemy sami napisać jakieś ładne słowa na konkretną okazję np. życzenia bożonarodzeniowe dla księdza lub poprosić dzieci, aby napisały wierszyk. Obdarowana osoba na pewno poczuje się wtedy wyróżniona i będzie jej przyjemniej, niż gdy przeczyta krótką wiadomość na telefonie. Wiadomo, że nie zawsze mamy możliwość, aby to zrobić i niekiedy SMS jest jedyną opcją, kiedy możemy wysłać życzenia. Śląc je duchownemu, należy pamiętać, aby unikać śmiesznych rymowanek czy zabawnych tekstów, w których znajdują się niestosowne żarty. Nawet jeśli jest to osoba nam bliska – brat, wujek czy przyjaciel, to po prostu składając np. życzenia dla księdza na urodziny, należy zachować powagę. Oprócz życzeń polecamy również drobny upominek dla księdza taki jak np. spinki do mankietów.