Klasyczne płyty stropowe sprężone to prefabrykowane elementy betonowe o ściśle określonych właściwościach technologicznych. To własnie dzięki nim, są one tak popularne w nowoczesnym budownictwie. Jakie zatem są podstawowe właściwości tego produktu?
Przenoszenie obciążeń
Parametr ten określa, jakie maksymalne siły, mogą oddziaływać na określony metr kwadratowy powierzchni płyty. Wartości te mogą być bardzo zróżnicowane i najczęściej są podawane w niutonach. Klasyczne płyty stropowe sprężone, potrafią „wytrzymać” od 5 do nawet 40 kN na jeden metr kwadratowy. Oznacza to, że z powodzeniem mogą one utrzymać od 500, do 4 000 kilogramów na tak stosunkowo małej powierzchni.
Izolacja termiczna
Stropowe płyty sprężone charakteryzują się relatywnie małą przewodnością ciepła. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż nie są one budowane w kontekście tych właściwości. Jeśli zachodzi taka potrzeba, stropowe płyty sprężone można dodatkowo odizolować za pomocą styropianu, lub wełny mineralnej. Ich struktura całkowicie na to pozwala, umożliwiając podwyższenie w ten sposób izolacyjności termicznej i akustycznej budynku.
Waga
Waga płyty stropowej sprężonej wyrażana jest w kilogramach na metr kwadratowy. Oznacza to, że parametr ten będzie uzależniony zarówno od jakości i tym samym gęstości betonu, jak również od jego rodzaju. Mimo to, wielkopowierzchniowe konstrukcje żelbetowe charakteryzują się stosunkowo niewielką masą własną, przez co można je montować praktycznie wszędzie. Optymalna waga takiej płyty powinna wahać się w okolicy 200 – 300 kilogramów. Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe – fabud.
Rozpiętość
Jest to parametr, określający maksymalny rozmiar danej konstrukcji żelbetowej, który jednocześnie nie wpłynie na jej uszkodzenie. Dlatego tak ważne jest, by rozpiętość ta była uwzględniona w planie technicznym budynku. Tradycyjne konstrukcje żelbetowe charakteryzowały się dość niewielkim parametrem rozpiętości maksymalnej. Dziś, większość standardowych płyt tego typu, posiada rozpiętość na poziomie 8, 10 a nawet kilkunastu metrów w linii prostej. Przedkłada się to oczywiście na jeszcze większą odporność płyty na oddziaływania zewnętrzne. Parametr ten ma znaczenie również wtedy, gdy planujemy aranżację (a przez to i obciążenie maksymalne), danego pomieszczenia.
Podsumowanie
W standardowych konstrukcjach żelbetowych, elementy wzmacniające nie zapewniały aż tak skutecznej ochrony przed odkształceniami. Dziś, dzięki rozwiązaniom sprężonym i skręcanym, ochrona ta jest znacznie bardziej skuteczna, zapewniając bezpieczeństwo w danym budynku.