Agregaty prądotwórcze to wyjątkowo przydatne urządzenia. Wie o tym każdy, kto musiał użerać się z przerwami w dostawach prądu w domu jednorodzinnym, w którym dosłownie wszystkie urządzenia potrzebują do działania prądu, a w przypadku awarii nie da się zrobić nawet herbaty.

Różne potrzeby, różne rozwiązania

Dla jednych idealnym rozwiązaniem będą małe agregaty prądotwórcze, które można bez trudu przestawiać z miejsca na miejsce, dla innych prawdziwe kombajny do zadań specjalnych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Zanim więc wybierzesz agregat, zastanów się nad tym, czego tak właściwie potrzebujesz, a potem przeanalizuj, czego możesz potrzebować w przyszłości. Agregaty nie należą do najtańszych urządzeń, więc przy ich wyborze trzeba myśleć przyszłościowo, w końcu nie będziesz takiego urządzenia zmieniał co roku.

Tańszy znaczy… droższy?

Brzmi jak paradoks, prawda? Ale jednak taka jest prawda, przynajmniej w momencie, w którym stajemy przed wyborem pomiędzy agregatem benzynowym a tym z silnikiem diesel. Agregaty diesel są dużo droższe – tego się ukryć nie da, ale to nie znaczy, że są nieopłacalne. Wręcz przeciwnie!

Dlaczego więc warto wybrać diesela? Powody są przynajmniej trzy: tańsze paliwo, mniejsze spalanie (nawet trzykrotnie niższe) i dłuższa żywotność silnika. W skrócie: w perspektywie czasu agregat z silnikiem diesel okaże się tańszy, i to dużo tańszy, niż jego benzynowy odpowiednik.

Tabliczki znamionowe kłamią

No dobrze, nie zawsze i nie w przypadku wszystkich urządzeń, ale zdarza im się rozmijać z prawdą, a raczej nie mówić wszystkiego wprost. O co nam konkretnie chodzi? Już tłumaczymy.

Moc podana w specyfikacji czasem nie oznacza mocy pobieranej przez urządzenie, a moc, którą jest ono w stanie wytworzyć. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku urządzeń wyposażonych w grzałki (np. mikrofalówek) i koniecznie trzeba mieć to na uwadze, wybierając agregat.