HomeCiekaweCzujniki laserowe we współczesnym świecie

Czujniki laserowe we współczesnym świecie

 

Postęp w dziedzinie technologii umożliwia wykorzystywanie coraz bardziej dokładnych urządzeń do codziennych zadań. Coraz więcej firm inwestuje w rozwój technologii w swoich urządzeniach, dzięki czemu wiele zadań wykonywanych jest jeszcze bardziej precyzyjnie.

Laserowe czujniki w nowoczesnych firmach produkcyjnych

Podstawową rolą czujników laserowych jest niezwykle precyzyjny pomiar odległości. Czujniki laserowe są wstanie wykrywać przedmioty o niezwykle małych rozmiarach. Wiele czujników laserowych wykrywa obiekty wielkości ludzkiego włosa.

Biorąc pod uwagę zalety laserowych czujników, nikogo nie dziwi ich zastosowanie w przemyśle. Idealnie sprawdzają się do pomiarów przedmiotów w miejscach trudno dostępnych. Z uwagi na fakt, że pomiar może zostać dokonany bezdotykowo, czujnik laserowy jest niejednokrotnie montowany w liniach produkcyjnych. Umożliwia on wówczas dokładne sprawdzenie poprawności wartości danego produktu. Dzięki zastosowaniu czujnika laserowego, jakość produkcji podnosi się znacząco

Wady czujników laserowych

Czujniki laserowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zakres ich zastosowania jest przeogromny. Nie zmienia to jednak faktu, że czujnik laserowy jest czujnikiem optycznym co oznacza, że jest narażony na kilka czynników.

Dużym minusem czujników laserowych jest ich duża wrażliwość na zaparowanie. Czujnik ten wymaga dość częstego czyszczenia, ponieważ równie źle znosi zapylenia i zabrudzenia.

Na dokładność pomiaru czujników laserowych wpływa rodzaj powierzchni. Właśnie dlatego czujniki laserowe mają spory problem z odczytem wartości na powierzchniach takich jak plastik czy szkło. Równie duże problemy napotykają na gorącym metalu.

Czujniki laserowe w domu

Coraz więcej osób zabezpiecza swoje domostwa przed ewentualnymi próbami kradzieży. Współczesna technologia pozwala na stosowanie dość precyzyjnych systemów alarmowych. Wiele systemów zabezpieczeń opiera swoje działanie na czujnikach ruchu.

Laserowy czujnik ruchu pozwala na bardzo dokładne wykrywanie obiektów. Co więcej, wykrywają również wielkość obiektów oraz prędkość z jaką się one poruszają. Właśnie dlatego laserowe czujniki znakomicie sprawdzają się w systemach zabezpieczających obiekty.

Czujnik laserowy znajduje zastosowanie w wielu nowoczesnych urządzeniach. Mało kto wyobraża sobie obecnie precyzyjny pomiar innym urządzeniem niż laserowym czujnikiem. Warto jednak przy wyborze brać pod uwagę zarówno zalety jak i wady tych urządzeń. Czujniki laserowe mimo swojej wysokiej precyzji nie sprawdzą się w miejscach narażonych na zaparowania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki laserowe.

Nie tylko grafiki -