Czy istnieją sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za OC?
Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nawet samochody niesprawne czy nieużywane (ale zarejestrowane) muszą posiadać ważna polisę. Czy istnieją sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za OC? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.
Kiedy trzeba i kiedy nie trzeba płacić za OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest polisą chroniącą interesy innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji czy zdarzenia spowodowanego przez posiadacza polisy, odszkodowanie pozwala na pokrycie strat finansowych czy leczenie osób poszkodowanych. Polisa kupowana jest najczęściej na okres jednego roku, poza tym czasie konieczne jest zakupienie nowego ubezpieczenia, najlepiej z zachowaniem ciągłości. Nawet jeden dzień braku polisy OC naraża właścicieli samochodów na dotkliwe kary pieniężne. Zgodnie z prawem, każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony – również samochody nieużywane czy niesprawne. To ważne w sytuacji, kiedy ktoś taki samochód ukradnie. Czy istnieją sytuacje kiedy nie trzeba płacić za OC? Okazuje się, że tak.
Kiedy nie trzeba płacić za OC?
Okazuje się, że istnieją sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za OC. Pierwsza z nich dotyczy wyrejestrowania pojazdu – może mieć to związek ze sprzedażą samochodu, jego złomowaniem. Wyrejestrowanie może być też skutkiem kradzieży samochodu. Nie ma też potrzeby pełnego OC w przypadku pojazdów zabytkowych – najczęściej ich właściciele wybierają OC krótkoterminowe, które pozwala na uczestnictwo w letnich zlotach pojazdów zabytkowych, etc. Jeśli samochód zostaje zezłomowany, warto pamiętać o tym, że należy nam się zwrot nadpłaconej składki OC. Wraz z dokumentami wystawionymi przez autoryzowaną stację kasacji pojazdów należy udać się do ubezpieczyciela.