Praktycznie co drugi Polak posiada ubytki w łukach zębowych. Zęby tracimy na skutek wypadków, chorób, niedostatecznej higieny zębów oraz ze starości.
Ubytki w łuku zębowym wyglądają nieestetycznie, wpływają na nasze samopoczucie. Istotniejsze jest jednak, że z czasem ubytek powoduje przesuwanie się innych zębów: tracą one solidną podporę z dwóch stron, rozchodzą się, zaczynają się chwiać! Efektem jest ich wypadanie. Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele możliwości związanych z uzupełnianiem ubytków zębowych.
Protezy i mosty
Protezy i mosty do niedawna jeszcze były najczęściej stosowanymi metodami na uzupełnienie uzębienia. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż w większości są one ruchome, tj. mogą być wyjmowane. Protezy tworzone są na długości całego łuku zębowego, mosty stanowią uzupełnienie pojedynczej czy podwójnej luki zębowej. Zarówno protezy jak i mosty tworzone są na bazie wycisków pobieranych u stomatologa. W zakładach protetycznych wykonywane są odlewy i modele protez, a pacjent wraz z lekarzem dobierają odpowiedni kolor sztucznych zębów. Podczas kolejnych wizyt pacjent i stomatolog poprawiają położenie protezy, aby finalnie nie była ona wyczuwalna dla pacjenta i umożliwiała normalne gryzienie.
Implanty
Najnowsza metoda na uzupełnianie ubytków w szczęce to stosowanie implantów zębów. Zabieg ten jest długotrwały, jednak jego efekty są zdumiewające. Poprzez wszczepienie implantu w kość oraz wkręceniu w niego korony tworzy się doskonałą imitację zęba o wysokiej odporności na uszkodzenia, zarysowania. Implanty odbijają światło w takim samym stopniu co naturalne zęby. Zabieg wszczepienia implantu trwa kilka miesięcy – pierwsza wizyta to wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i określenie, czy kość jest na tyle zdrowa, aby przyjąć implant. Kolejne wizyty to jego wszczepienie i obserwacja procesu gojenia.
Czytaj więcej na www.dental4you.pl