HomeBiznesNowoczesne tkaniny – kodura i jej zastosowanie

Nowoczesne tkaniny – kodura i jej zastosowanie

Co to jest kodura? Kodura ( codura) to techniczna tkanina PVC posiadająca szereg unikalnych właściwości. Jest wodoodporna, wytrzymała na ścieranie, rysowanie i rozrywanie. Dzięki temu może być szeroko stosowana jako tkanina kaletnicza, tkanina obiciowa ale stosuje ją się również w branży tekstylnej i w dekoratorstwie.

Właściwości kodury

Jak wygląda kordura i jak jest skonstruowana? Kodura to tkanina poliestrowa jednostronnie powlekana warstwą PVC. Właśnie ta powłoka sprawia, że jest to tkanina wodoodporna. Z prawej strony tkaniny widoczna jest regularna, chropowata struktura wyglądająca jak gęsty i zwarty splot, która zdecydowanie wyróżnia ten rodzaj materiału spośród innych tkanin poliestrowych i zwiększa jej atrakcyjność.

Codura jest też odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. W przypadku większości plam wystarczy mokra ściereczka lub woda z węża ogrodowego.

Jeżeli chodzi o grubość kodury to występuje ona w różnych gramaturach więc swobodnie można dobrać odpowiednią grubość materiału tak aby gotowy produkt miał optymalne właściwości. Kolejna cecha wpływająca na dużą funkcjonalność i szeroki wachlarz zastosowań to możliwość wyprodukowania kodury w bogatej palecie kolorów i wzorów. Daje to klientom możliwość zastosowania tego materiału do realizacji różnorodnych projektów.

Ponadto jest to lekka tkanina dlatego nadaje się do szycia np: plecaków turystycznych.

Zdecydowaną zaletą jest też cena kodury, która jest mocno konkurencyjna w porównaniu do innych tkanin poliestrowych.

 

Zalety kodury są już znane a co z wadami? Zdecydowanym mankamentem tej tkaniny jest utrata właściwości wraz z upływem czasu. Otóż warstwa PVC z czasem oraz w wyniku wystawienia na oddziaływanie skrajnych warunków atmosferycznych może zacząć się wykruszać, a w miejscach powstałych ubytków powłoki wodoodpornej może dochodzić do przesiąkania i przeciekania.

Druga kwestia również dotyczy wodoszczelności. Otóż aby gotowy produkt wykonany z codury był w pełni wodoodporny kluczowe jest zabezpieczenie szwów. Zatem aby uzyskać 100% wodoszczelność szycie kodury wymaga zastosowania specjalnej taśmy uszczelniającej szwy lub wykonania szwów klejonych.

W przypadku niskiej jakości kordury może dochodzić do odklejania się powłoki PVC od poliestru i rozwarstwiania tkaniny, co jest następstwem niewłaściwie wykonanej laminacji lub użycia niskiej jakości surowca. Nieprawidłowo wtopiona warstwa tworzywa może znacząco zmniejszyć trwałość tkaniny i skrócić jej użyteczność.

W zależności od rodzaju użytych surowców kodura może też wydzielać specyficzny, mniej lub bardziej intensywny chemiczny zapach. Dla niektórych może to być duża wada ale zazwyczaj zapach ten wietrzeje z czasem.

 

Jak wykorzystać kodurę?

Zastosowanie kodury w przemyśle tekstylnym opiera się głównie na szyciu produktów wodoodpornych. Zatem do czego służy kodura? Można z niej uszyć:

 • plecaki,
 • torebki,
 • walizki,
 • wodoodporne pokrowce z kodury,
 • akcesoria i sakwy rowerowe,
 • worki z kodury,
 • namioty i plandeki,
 • pawilony ogrodowe,
 • parasole ogrodowe,
 • markizy,
 • obicia mebli ogrodowych,
 • wózki i spacerówki dziecięce,
 • obicia krzesełek do karmienia,
 • wodoodporne obrusy, serwety i bieżniki,
 • legowiska dla zwierząt.

Jak wybrać dobrej jakości kodurę i gdzie kupić kodurę?

Po pierwsze warto materiał obejrzeć przed kupnem aby zwrócić uwagę na splot, który powinien być zwarty i ciasny, co zwiększy odporność tkaniny. Druga kwestia to powłoka PVC, która powinna być wtopiona w tkaninę. Jeżeli laminacja będzie dobrze penetrowała warstwę poliestru nie uda nam się jej zeskrobać ani zerwać, a materiał będzie bardziej wytrzymały na warunki atmosferyczne. W zależności od projektu i używanych maszyn wykonawca powinien sprawdzić też sztywność i grubość tkaniny.

Dlatego warto kupować tkaniny wodoodporne typu kodura w sklepach stacjonarnych takich jak hurtownia tkanin Vermont w Łodzi, gdzie można sprawdzić rzeczywisty kolor i jakość tkaniny.

Praca Kraków - jak
Pożyczki bankowe w